2025-03-27
Ahlsell förvärvar Skydda
Ahlsell AB har, genom sina dotterbolag Ahlsell Sverige AB, Ahlsell Oy och Ahlsell Norge AS, ingått avtal om att förvärva Skydda i Sverige, Norge och Finland från Bergman & Beving, och stärker därmed sitt erbjudande mot retail-segmentet.
Skydda är en specialiserad distributör av personlig skyddsutrustning (PSU) med fokus på återförsäljare i Norden. Verksamheten som övertas förväntas omsätta ca 550 miljoner kronor totalt över de tre länderna, och har idag 56 medarbetare. Genom förvärvet expanderar och breddar Ahlsell sitt erbjudande mot återförsäljare, där vi idag främst är verksamma genom Gelia och Bekken & Strøm.
Ahlsell erbjuder redan idag flera av Bergman & Bevings produkter och förvärvet är ett strategiskt steg framåt. Ahlsell kan tillföra expertis inom logistik och därutöver ge Skyddas kunder tillgång till ett bättre serviceerbjudande och ett bredare sortiment.
- Vi har följt Skydda under många år och är mycket positiva till deras förmåga att skapa värde för kunder genom starka koncept, hög servicegrad och djup teknisk kompetens. Vi ser fram emot att välkomna Skydda-teamet till Ahlsell, säger Claes Seldeby, Koncernchef för Ahlsell AB.
Förvärvet kräver godkännande av relevanta myndigheter och förväntas kunna fullföljas under andra kvartalet 2025.
För ytterligare information kontakta:
Weronica Nilsson, Kommunikationschef Ahlsell AB
08-685 70 00, weronica.nilsson@ahlsell.se
Pressmeddelande, 250327
Om Ahlsell
Ahlsell finns där människor bor, arbetar och lever sina liv. Som ledande distributör av teknisk installation driver vi tillsammans med våra kunder utvecklingen för de som tillverkar, installerar, bygger, reparerar och underhåller. Med ett brett sortiment av hållbara produkter och tjänster, vår specialistkunskap och med logistik i världsklass är det vårt jobb att göra våra professionella kunders vardag enklare. Med en omsättning på ca 50 miljarder SEK, nästan 8000 medarbetare, över 300 butiker och fyra centrallager, gör vi allt för att uppfylla vårt kundlöfte: Ahlsell gör det enklare att vara proffs. För mer information besök: ahlsellgroup.com